Home

Learn More...

News

Contact us

صحفه اصلي

بيشتربدانيم...

اخبار

تماس با ما

جستجو ونجات در سيلاب                 آموزش تخصصي جستجو و نجات در سيلاب ويژه امدادگران عملياتي و داوطلبان عزيز امدادونجات                            اولين قدم در فراگيري جستجو ونجات در سيلاب مهارت در فن شناگري مي باشد كه امدادگران سيلاب بايد در اين فن تخصص لازم را داشته باشند

جستجو و نجات در سيلاب

 

مقدمات جستجو و نجات در سيلاب

آشنايي با وظايف گروه امداد به هنگام ديدن نفر در آب

آشنايي با وسايل شناوري و طريقه استفاد از آنها

آشنايي با علائم اضطراري در روز و شب

شناخت انواع گره ها و كاربرد هر يك از آنها در هنگام حادثه

شناخت مراكز كنترل عمليات و تجسس و نجات

آشنايي با انواع شنا جهت گروه امداد


ب‌)   آشنايي با وسايل شناوري و طريقه استفاده از آنها

جليقه نجات: وسيله اي است براي شنا در نگاه داشتن نفر در آب اين جليقه معمولا در روي لباس پوشيده شده و توسط تسمه هايي كه به دور كمر بسته مي شوند كاملا محكم مي گردند جليقه هاي امروز به گونه اي طراحي مي گردند كه اگر شخصي آنها را پوشيده باشد و به صورت بيهوش در آب بيفتد به طور خودكار صورت شخص را به سمت بالا مي چرخاند و از خفه شدن وي جلوگيري مي نمائيد.

جليقه هاي نجات انواع مختلف دارند ولي همگي آنها كار يكساني را انجام مي دهند و آن هم افزايش شناوري فوري است كه آن را پوشيده است. جليقه هاي نجات همگي مجهز به سوت و چراغ چشمك زن مي باشند در روي كشتيها به هر نفر از خدمه كشتي يك جليقه نجات تعلق مي گيرد كه در زمان ورود به كشتي در اختيار وي گذارده مي شود . در روي شناورها معمولا تعدادي جليقه نجات اضافي وجود دارد.

   حلقه نجات: حلقه هاي نجات وسايلي هستند به شكل گرد و توخالي كه از مواد شناور يا چوب ساخته مي شوند اين حلقه هاي نجات در روي عرشه كشتيها نصب مي باشند و بعضي از آنها مجهز به علامت گذار آدم بد دريا مي باشند. اين حلقه ها را به طرف شخصي كه در آب افتاده است پرتاب مي كنند و شخصي با قرار گرفتن در درون حلقه نجات مي تواند به راحتي در روي آب شناور بماند.

   سطوح نجات شناوري: سطوح شناوري تشكيل شده اند از سطوح گسترده اي كه از جنس چوب ويا فايبر گلاس مي باشند از اين وسيله بيشتر در رودخانه ها مورد استفاده قرار مي گيرد .

  قايق نجات آماده: قايقي است كه اگر از محل نگهداري آن را به دريا انداخته شود هيچگونه خسارتي به قايق و وسايل موجود در آن وارد نمي گردد امروزه اين گونه قايقها در روي كشتيها تانكر و سكوهاي نفتي به كار مي گيرند.

  قايقهاي جميني: نوعي قايق از جنس لاستيك به صورت باد شونده مي باشند كه معمولا به علت سبك بودن و قابليت حمل توسط چند نفر در مواقعي كه سرعت عمل زياد در بكارگيري قايق لازم باشد مورد استفاده قرار مي گيرد. ساختمان اين قايقها به گونه اي طراحي شده است كه معمولا داراري كفي نسبتا سخت بوده و بدنه اطراف آنها از جنس لاستيك نرم و به صورت دو جداره براي باد شدن مي باشند. محفظه بادي اطراف قايق كه تمامي اطراف آن را پوشش مي دهد در واقع نيروي شناوري قايق را تامين مي نمايد. اين محفظه در راستاي جلوگيري از غرق شدن كامل قايق درصورت پنچري از داخل به چندين قسمت كاملا مجزا تقسيم شده است و در صورتي كه قسمتي از قايق سوراخ گردد شناوري مابقي قسمتها كماكان قايق را بر روي آب شناور نگه مي دارد. تمامي اين قسمتها از يك محفظه ورودي باد مي گردند ولي در مورد تخليه نمودن آنها توسط يك والو يك طرفه از درون اين قسمتها از هم مجزا مي گردند.

در راستاي تامين نيروي تحرك براي اين قايقها از موتورهاي AUTO BOARD كه به راحتي قابل نصب بر روي پاشنه قايق مي باشند استفاده مي گردد. در واقع مي توان در راستاي سهولت در جابجايي قايقها توسط دست موتور قايق را پس از به آب دادن قايق بر روي آن نصب نمود.

در اطراف قايقهاي جميني تعدادي طناب به صورت آويزان نصب مي باشد از اين طنابها براي حمل قايق توسط دست استفاده مي گردد. از اين طنابها براي شناور نگه داشتن نفرات در آب در صورتي كه تعداد نفرات بيش از گنجايش قايق باشد نيز استفاده مي گردد.

· وسايل مورد نياز در قايق جميني:

1- طناب سينه به طول 5 متر

2- طناب پاشنه به طول 5 متر

3- لنگر قايق

4-طناب حلقه نجات به طول 10 متر

5- پارو 2 عدد

6- كپسول آتش نشاني CO2كوچك

7- باك بنزين موتور قايق

8- شيلنگ رابط باك موتور

9- جعبه ابزار

10- جليقه نجات اضافي

11- حلقه نجات

12- دستگاه مخابراتي براي تماس قايق در صورت لزوم

13- پمپ دستي هوا و وسايل پنچرگيري

 ·    نكات ايمني قايق جميني:

1- هرگز با كفش سنگين در قايق وارد نشويد، كفشهاي كتاني بسيار مناسب مي باشد.

2- در داخل قايق هرگز سيگار نكشيد.

3-      كليه نفرات در قايق بايد از جليقه نجات استفاده كنند.

4-      هرگز بيش از ظرفيت قايق مسافر سوار نكنيد.

5-      هميشه قبل از جدا شدن از اسكله و يا شناور موتور خود را روشن و مورد آزمايش قرار دهيد.

6-      نفرات در قايق بايستي هميشه به صورت نشسته باشند.

7-      ازشتاب دادن سريع موتور قايق پرهيز نمائيد.

 

 

 Copyright © 2004 The IRAN Red Crescent. All Rights Reserved .