Home

Learn More...

News

Contact us

صحفه اصلي

بيشتربدانيم...

اخبار

تماس با ما

مبحث مقابله با فشارهاي روحي و رواني                         از نشانه ها و خصوصيات يک امدادگر حفظ خونسردي در سوانح مي باشد                  يک امدادگر بايد با حفظ آرامش و خونسردي خود بتواند وضعيت روحي و رواني اطرافيان و آسيب ديدگان را نيز کنترل و از فشار رواني آنان بکاهد

تکنيکهاي مقابله با فشارهاي رواني و استرس


  بر روي موضوع مورد نظر خود کليک کنيد:

 الف : تکنيکهاي روانشناختي مقابله با استرس

 ب :  تکنيکهاي مقابله با استرس از ديدگاه قرآن

 ج : تکنيکهاي رفتاري فيزيولژيکي مقابله با استرس

کاهش فشارهاي رواني

         

پيشگيري از فشارهاي رواني :

علت کارهايي که مردم مي کنند چيست ؟
 تنها رفتارهاي ما ،اعتقاد وباور است ،اعتقادات ما است که باعث مي شود يک عمر احساس بد بختي و يا برعکس زندگاني خود را با خوشي بگذرانيم .عقيده سبب مي شود که يک نفر انيشتين شود و يک نفر ابوعلي سينا  يا يک نفر به صورت قهرمان درآيد ونفر ديگر نداند اصلا چرا بدنيا آمده است . ونيز بايد بدانيم که اعتقادات ما نقش بسياري در پيشگري از فشارهاي رواني را ايفا مي کنند . تکنيکهاي بسياري جهت پيشگيري از فشارهاي رواني وجود دارد که هرفرد با توجه به منابع شخصي ، مثل اعتماد به نفس ،خونسرد بودن ،انسجام وتعادل خود را از دست ندادن واستوار بودن مي تواند به پيشگيري از فشارهاي رواني بپردازد .


   

الف – تکنيکهاي روانشناختي مقابله با استرس :                                                                                       برگشت

1-      کساني که مي دانند چه پيش مي آيد نسبت به کساني نمي داند چه در پيش است بهتر قادر خواهند بود با فشارهاي رواني مقابله کنند .

2-      يادگيري مهارتهاي ويژه مورد نياز در موقعيتها ي تنش زا مي تواند افراد رادر مقابله موثر ياري دهد ، چنانچه بسياري از حوادث کوهنوردي ،ناشي از نارسائي آموزش وعدم آمادگي لازم دراين زمينه است .

3-      يادآور شدن نيروي عظيم روح انسان ،که مي تواند بر هر گونه درد ورنج ومانع ومشکلي غلبه کند .

4-      در معرض مشاهده قرار الگوهايي که که به طريقي موثر با فشار هاي  رواني مقابله مي کنند نيز مي تواند به کساني که در موقعيتهاي خطرناک قرار دارند کمک کند .

5-      حمايت اجتماعي از موجوديت شخص به ميزان کافي ، هم در آسيب پذيري و هم در مقابله وي ،با فشا رواني نقش عمده اي دارد .


 

ب – تکنيکهاي مقابله با استرس از ديدگاه قرآن :                                                                                        برگشت

يکي از عواملي که تاثيرات استرس را به حداقل ميرساند ،اعتقادات مذهبي وديني است .مسلماناني که قرآن را هدايتگر وراهنماي زندگي خويش مي دانند، براساس تعاليم قرآن با مشکلات و سختي هاي زندگي بسيار موفق تر برخورد مي نمايند ، که چند شيوه را ذکر مي نمائيم :

1-      مشکلات را جزئي از زندگي دانسته ، لذا به پيشواز مشکلات ر فته وانتظار وقوع آنرا دارند .

2-      مصائب ،مشکلات وناگواريها را بعنوان امتحان ، خواست ،قضا وصلاحديد الهي تلقي کرده ،بدينوسيله آنها را مورئ ارزيابي قرار مي دهند .

3-      در برابر عئامل استرس زا ،اميد به گشايش وحل آنها در وجودشان باقي است وآينده را روشن مي بينند .

4-      برخي از مصائب را ناشي از گناهان خود دانسته ولذا به اصطلاح خويش از آنها پيشگيري بعمل مي آورد

5-      علاوه بر موارد فوق الذکر ،قرآن رهبردهاي خاص را در برخورد با فشارهاي رواني به مسلمانان  توصيه مينمايد که عبارتنداز :نماز ، صبرومقاومت ، توکل ،دعا ،توبه وذکر ، توجه به امور باقي و دل کندن ار امور فاني . بنابراين مي توان گفت ايمين نقش مهم واساسي در قدرت روحي و رواني شخص دارد وافراد هر چه ايمان قوي تر و محکم تري داشته باشند در پيشگيري موارد و استرس  بسيار موفق تر خواهند بود .


  

ج – تکنيکهاي رفتاري فيزيولژيکي مقابله با استرس :                                                                                برگشت

يک روش بسيار سالم در اين مرحله پيشناهد مي شود که به خاطر سپردن آن هم ساده است ،که عبارتند از: بخوريد ،بنوشيد و شاد باشيد .

1-      بخوريد : يک رژيم غذايي متعادل و سالم در پيشگيري و کاهش فشارهاي رواني بسيار موثر مي باشد در صورتي که در اين مورد مشکل داريد ، مي توانيد به پزشکان و کارشناسان تغذيه مراجعه نمائيد  . که دراينجا فقط يک مورد ساده ذکر مي شود . خوردن مقدار يادي شيريني باعث افزايش قند خون شده و 2ساعت به طول مي انجامد تا قند خون پائين بيايد ،پائين آمدن قند خون باعث مي شود که ميل شما به شيريني زياد شود . بهتر است که به مقدار کافي نان ،حبوبات ،برنج ، ماکاروني بخوريد .اينها بمدت طولاني تري ارژي براي شما تامين مي کنند و بالا وپائين رفتن مقدار قند خون را که بعلت قند اضافه است کاهش مي دهد .

2-      بنوشيد: بطور متوسط شما روزانه نياز به 8ليوان آب داريد و نوشيدن مقدار کافي از مايعات براي افراد فعالي که عمليات امدادونجات را انجام مي دهند لازم است .وکم شدن آب بدن خطرات عمده اي را براي شما دارد .از مصرف بيش از اندازه مواد کافئين دار خودداري کنيد .همانطور که مي دانيد کافئين ماده اي است که باعث مي شود آدرنالين در خون آزاد شود و باعث افزايش فشار خون و در نتيجه افزايش فشارهاي رواني مي شود و با محدود کردن مصرف نوشيدنيهاي نسکافه دار مثل چاي     و قهوه شما مي توانيد فشارهاي رواني را کاهش دهيد .

3-      شاد باشيد : يک شخص شاد آسيب زيادي از فشارهاي رواني نمي بيند مهم اين است که روش زندگي شما تعادل داشته باشد . از محصولات تنباکو استفاده نکنيد ،زيرا اين محصولات ايجاد کنند فشارهاي رواني هستند .به طور منظم ورزش کنيد که ورزش از بين برنه بسيار خوبي براي فشارهاي رواني است  .


 
کاهش فشارهاي رواني :                                                                                                                      
برگشت

کاهش فشارهاي وقايع بحراني ،برنامه جامعي است که قابل دسترسي از طريق بسيلري از بخشهاي ايمني جامعه مي باشد ،اين برنامه شامل موارد زير است :

1-      آموزش مقابله با فشارهاي رواني قبل از زمان سانحه : اين آموزشها به شما کمک مي کند تا اطلاعاتي را که در برخورد با سوانح و فجايع نياز داريد در اختيار شما قرار گيرد .

2-      حمايت رواني توسط افراد هم قطار در صحنه حادثه : اين کار يا بايد بوسيله سرويسهاي حمايتي حوادث وخيم در محل حادثه در موقعيتهاي پر تنش از حادثه ديدگان ، يا بوسيله خود شما صورت گيرد .

3-      کنکاش منتقدانه فشارهاي رواني ناشي از سوانح و فجايع : اين اقدام جهت کم کردن واکنشهاي رفتاري   و اقدامات لازم امدادگران در موقعيتهاي خاصي که قرار ميگيرد . شامل جلسه اي بين امدادگران ومسئولين با آموزشهاي ويژه مي باشد که هدف از آن اجازه بحث آزاد در مورد احساسات ، ترسها و شرايط رواني موجود در منطقه مي باشد و راه کار هاي لازم جهت حل مشکلات روحي –رواني  امدادگران و مردم در اختيار  امدادگران قرار مي گيرد .

در پايان براي تمرين ودرک بهتر اين موضوع يکي از مشکلاتي را که ممکن است در جريان سوانح و فجايع در شرايط و موقعيتهاي مختلف با آن روبرو شويد را با مربيتان مورد بحث قرار دهيد در اين زمينه بعد از ريشه يابي کردن هر مشکل به راه کارهاي عملي آن بپردازيد و نتايج حاصل را بصورت جمع بندي شده بوسيله يکي از کارآموزان تحويل مربي شود . چند نمونه از مشکلات معمول در فجايع : مرگ يک همکار يا مصدوميت شديد يک دوست ، مشکلات  داخلي روحي –رواني وتنش هايي که ممکن است در يک اروگاه در بين مردم بوجود آيد ،کودکان بي سر پرست در اثر سانحه ، مشکلات کاري بين امدادگران و ...

 

 

 Copyright © 2004 The IRAN Red Crescent. All Rights Reserved .