Home

Learn More...

News

Contact us

صحفه اصلي

بيشتربدانيم...

اخبار

تماس با ما

بيماري سارس                                           سندروم تنفسي حاد                                          SARS                               بيماري سارس                                           سندروم تنفسي حاد                                          SARS

    همه گيرشناسي بيماري :

   منشاء بيماري يك پزشك چيني 64 ساله بوده كه در بيمارستان سون يات سن   گوانگ ژو كار مي كرد و اغلب بيماران مبتلا به يك نوع بيماري ريوي ناشناخته را در ماههاي آخر سال 2002 معاينه كرده است . اين پزشك در ماه فوريه ي سال جاري در متروپول شهر مونگ كوك در هنگ كنگ ساكن بوده و به علت ابتلاء به بيماري در بيمارستان بستري و فوت مي كند . شش نفر ديگر كه در همان طبقه هتل ساكن بودند بعداً به اين بيماري مبتلا شدند . با مسافرت اين افراد به كشورهاي ديگر دامنه ي بيماري توسعه پيدا كرد . در عين حال ، به دليل عدم اطلاع از عامل بيماري تعداد بسياري از مبتلايان اوليه در هنك كنگ را كاركنان وكادر بهداشت و درمان و دانشجويان پزشكي كه در تماس با بيمار اوليه بوده اند تشكيل داده است . با اطلاع رساني گسترده پس از شيوع بيماري سارس با اعمال اقدامات پيشگيرانه و بهداشتي مانند جداسازي بيماران و استفاده از ماسك و دستكش و رفع آلودگي مناسب  زنجيره ي انتقال را مي توان كند نمود .

سازمان بهداشت جهاني با تشكيل تيم تخصصي و ايجاد شبكه ي اطلاع رساني براي مسئولين و كاركنان بهداشتي اطلاعات لازم رادر اختيار آنان قرار ميدهد . اين سازمان با انتشار اعلاميه اي به افرادي كه از كشورهاي چين ، هنگ كنگ ، ويتنام و سنگاپور به مناطق ديگر جهان سفر مي كنند و همچنين افرادي كه قصد سفر به اين كشورها را دارند هشدارهاي لازم بهداشتي را داده است . بر اساس جديدترين گزارش سازمان بهداشت جهاني ، كشورهاي واجد موارد ابتلاء و مرگ ومير حاصل از اين بيماري در جدول زير درج گرديده است . اين آمار به دليل مسري بودن بيماري به طور ورزانه در حال افزايش است . 

شيوع بيماري علاوه برصدمات بهداشتي ، خسارات اقتصادي سنگيني را به كشورها وارد كرده است ، زيرا فعاليتهاي اقتصادي ، مسافرتها ولغو بسياري از كنگره هاي علمي و همچنين صنعت توريسم دچار اختلال شده است . بررسي ها نشان مي دهد كه خسارات اقتصادي اين بيماري از زمان شيوع تا كنون بالغ بر 30 ميليارد دلار بوده است و در صورت گسترش بيماري اين رقم افزايش مي يابد . نكته ي بسيار مهم درباره يشيوع اين بيماري وافراد در معرض خطر اين است كه در صورت عدم رعايت موارد پيشگيرانه ، پزشكان ، پرستاران ، دانشجويان پزشكي وكادر بهداشتي به دليل تماس نزديك با بيماران در معرض خطر ابتلاء به اين بيماري مي باشند . در آغاز همه گيري اخير در چين ، هنگ كنگ ، ويتنام 90% بيماران و افراد مشكوك به سارس در بين كادر بهداشت و درمان بوده و مواردي از مرگ نيز در بين آنان مشاهده شده است . در بيمارستان هانوي ويتنام 56% از كاركناني كه با يك بيسمار در تماس بوده اند به بيماري سارس مبتلاء شده اند .

      علايم بيماري و سير باليني آن :

    بيماري سارس در افراد بالغ بين 25 تا 70 سال رخ داده است . چند مورد مشكوك نيز در نوجوانان (15 ساله ) ديده شده است . دوره ي پنهان بيماري بين 7-2 روز و گاه تا 10 روز مي رسد . بيماري با تب ناگهاني و بالاي 38 درجه كه ممكن است با لرز وعلايمي شبيه آنفولانزا شروع (شامل تب سريع وبالا ، درد عضلاني ، سردرد و گلودرد) شود . پس از 3 تا 7 روز مشكلات سيستم تنفسي تحتاني با سرفه ي خشك شروع مي شود كه مي تواند به تنگي نفس و در 10 تا 20 درصد موارد به كاهش اكسيژن خون منجر گردد . در بيماري سارس دو فاز وجود دارد . در فاز اول علايم خفيف و منحصر به بخش فوقاني سيستم تنفسي (علايم سرماخوردگي ، سرفه ، تنگي نفس ) است . موضوع مهم در اين فاز فقدان علايم دستگاه گوارشي و سيستم عصبي است (03/06/30 اين  فاز شبيه به مايكوپلاسما وبقيه ي عوامل ويروسي است ) ولي در فاز دوم گسترش به سيستم تنفس تحتاني سبب سرفه ، تنگي نفس و نهايتاً به كاهش اكسيژن خون منجر مي گردد . در التهابهاي ناشي از ويروسهاي غير سارس ، لايه ي اپي تليوم روي برنشها مبتلا شده و يك تراكيت يا برونشيت ديده مي شود ولي شواهد در بيماري  ويروسي سارس نشان دهنده ي سير پيشرفته تر بيماري ، امتحان و گرفتاري غشاي آلو ئولي نيز مي باشد و اثر روي آلوئولها بصورت افزايش تراوايي نمايان مي گردد و اين افزايش تراوايي سبب مي شود كه مايع از فضاي بينا بيني آلوئولي وارد آن شود انتقال گاز اكسيژن ودي اكسيد كربن دچار نقصان شده و سير بيماري به سوي هيپوكسيا پيش مي رود كه اين حالت حتي در ويروس آنفولانزاي تيپ A هم به ندرت ديده مي شود . اين اختلال را SARS مي ناميم . 20-10 درصد مبتلايان تابلوي تي پيك SARS دارند ، كه اينها نياز به تهويه ي مكانيكي دارند . البته امكان محدود شدن بيماري و يك فاز فيبروتيك وجود دارد كه مي تواند سبب مرگ هم نشود .

     

 Copyright © 2004 The IRAN Red Crescent. All Rights Reserved .